Jak Peklować Mięso Do Wędzenia Na Sucho?

Peklowanie na sucho polega na mocnym wcieraniu w mięso przygotowanej mieszanki soli, cukru, saletry i przypraw. Znakomite rezultaty daje przy peklowaniu prażenie soli na suchej patelni i wcieranie ciepłej w mięso. Ilość, zestaw składników wcieranych w mięso oraz czas peklowania zależy od ilości i rodzaju mięsa.

Jak długo peklować mięso do wędzenia na sucho?

Pamiętajmy, że czas peklowania na sucho zależy od tego, jakie mięso chcemy zapeklować. Odpowiedni czas od peklowania golonki wynosi od 8 do 12 dni, natomiast schab powinien pozostać w mieszance nawet 10-14 dni, a w przypadku szynki proces ten jeszcze bardziej się wydłuża i trwa to od 15 do 20 dni.

Jak zamarynować mięso na sucho?

Peklowanie mięsa na sucho sprowadza się do natarcia mięsa aromatycznymi przyprawami i peklosolą. Smakowitych efektów można spodziewać się po dodaniu uprażonej na patelni soli. Do peklowania na sucho solą peklową bardzo dobrze nadają się kabanosy, różnego rodzaju kiełbasy oraz boczek.

You might be interested:  Rukola Kalorie Ile Wazy?

Ile soli do peklowania mięsa na sucho?

Wędliny peklowane na sucho są bardziej trwałe niż peklowane na mokro. Zazwyczaj do takiego solenia stosuje się około 30g soli (peklosoli) na kg mięsa. W przypadku solenia kolor mięsa na przekroju będzie szary, a mięso będzie twarde.

Jak peklować mięso do wędzenia?

W procesie peklowania na mokro rozpuszcza się w wodzie około 40 gramów peklosoli – na 1 kg mięsa. Zawsze sprawdzajmy na etykiecie dawkowanie mieszanki. Mięso należy zamarynować w chłodnym pomieszczeniu, o temperaturze 2 – 8 stopni Celsjusza. Marynowanie szynki do wędzenia trwa około 3 tygodnie.

Jak długo peklować mięso na mokro?

Wodę z solą gotujemy, dodajemy przyprawy, chwilę podgotowujemy i studzimy. Wystudzonym płynem zalewamy nasze mięso i odstawiamy w chłodne miejsce lub do lodówki na kilka – kilkanaście dni – zależnie od kawałka – 10-14 dni przy 2.5 kilogramowej porcji mięsa wystarczy. Co dwa dni mięso przekręcamy.

Ile peklosoli na kg mięsa na sucho?

Przy peklowaniu mięsa na sucho stosuje się od 17 do 23 gram peklosoli na 1kg mięsa.

W jakim pojemniku marynować mięso?

Peklować mięso można w naczyniach kamionkowych (najlepsze) lub szklanych, ostatecznie emaliowanych – ale te nie mogą mieć żadnych skaz czy odbić. Nie można używać naczyń stalowych. Każda strona jest ważna! Podczas peklowania należy mięso przewracać co 2 dni, tak by płyn peklujący docierał do wszystkich jego zakamarków.

Jak zrobić solankę do mięsa?

Solanka do mięsa – proporcje

Do przygotowania solanki do peklowania na 1 kg mięsa potrzeba roztworu sporządzonego z 400 ml wody oraz 40 g soli. W podstawowej wersji solanki do mięsa do takiej ilości składników warto dodać 2 liście laurowe i 4 ziarna ziela angielskiego.

Ile soli peklowej na 1 kg mięsa?

Dawkowanie soli peklowej: gotowej mieszanki soli i azotynu sodu należy używać około 15-25 g na 1 kg mięsa lub masy kiełbasianej.

You might be interested:  Zupa Kalafiorowa Kalorie Ile Waży?

Ile soli na 1 kg mięsa do peklowania?

Sucha marynata do mięsa – na 1 kg mięsa potrzebujemy 30-40 g soli, czyli około 2 łyżek. Solanka do peklowania mokrego mięsa- na 1 kg mięsa 40 g soli i 400 ml wody.

Ile soli do peklowania boczku na sucho?

Przyprawy

 1. 5 liści laurowych.
 2. 1 łyżeczka majeranku.
 3. 1 łyżeczka pieprzu czarnego.
 4. 1 łyżeczka pieprzu kolorowego.
 5. 1 łyżeczka cebuli suszonej.
 6. 6 ząbków czosnku.
 7. 1 łyżeczka cukru brązowego.
 8. 2 łyżki soli peklującej.

Jak zrobić zalewę do mięsa do wędzenia?

Zalewa do peklowania szynki wieprzowej powinna zawierać następujące składniki:

 1. pół litra wody,
 2. 0,05 – 0,07 kg soli kuchennej,
 3. 0,0025 kg saletry sodowej lub potasowej,
 4. przyprawy jak: liść laurowy, ziele angielskie, kolendra, czosnek, estragon lub inne do smaku.

Jak zrobić marynatę do mięsa do wędzenia?

Wodę zagotować wraz z solą, listkami laurowymi, zielem angielskim, pieprzem i obranymi ząbkami czosnku. Przestudzić, wsypać sól do peklowania mięsa, dokładnie wymieszać. Włożyć mięso do marynaty, wstawić do lodówki (2-6 C) na 5 – 7 dni. Co parę godzin mięso można obrócić, aby dokładnie się zamarynowało.

Jak Nastrzykiwać mięso do wędzenia?

Każdy kawałek mięsa nastrzykuję porcją solanki około 70 – 80 ml na 1 kg mięsa. Robię 5-6 nakłuć. Jeśli peklujemy boczek, polędwiczki lub inne cienkie kawałki mięsa nastrzykiwanie możemy pominąć. Nastrzykiwanie m mięsa solanką jest ważne przy grubych i dużych kawałkach mięsa.

Jak długo można peklować mięso?

W przypadku golonki wystarczy 8 dni, schabu – 10 dni, a szynki – 15 dni. Co dwa dni należy obracać mięso, a po zapeklowaniu można upiec lub uwędzić je według uznania. Do peklowania można wykorzystać mięso drobiowe, wieprzowe i wołowe, przygotowując do dalszej obróbki.

Ile peklosoli na 1 kg mięsa na sucho?

Często stosujemy w takich przepisach soli peklowej, która zapewnia trwałość i kolor. Ile potrzeba soli na kg mięsa? Sucha marynata do mięsa – na 1 kg mięsa potrzebujemy 30-40 g soli, czyli około 2 łyżek. Solanka do peklowania mokrego mięsa- na 1 kg mięsa 40 g soli i 400 ml wody.

You might be interested:  Kalorie Ile Potrzeba?

Jak zapeklować karkówkę na sucho?

Peklowanie na sucho

Sól, saletrę i zmielone przyprawy łączymy i nacieramy nimi mięso bardzo dokładnie. Karkówkę wkładamy do naczynia, które umieszczamy na dolnej półce lodówki, gdzie jest temperatura 4-8 stopni. Karkówkę obracamy co 2 dni. Po 2 dniach sprawdzamy, czy mięso puściło sok.

Jak długo peklować boczek na sucho?

Boczek wstawiamy do lodówki. Po około 12 godzinach czynność zmiękczania boczku powtarzamy i ponownie boczek wstawiamy do lodówki na kolejne 12 godzin. Boczek już jest gotowy do wędzenia ( jeżeli mamy czas możemy boczek zostawić na kolejną dobę w lodówce).

Leave a Reply

Your email address will not be published.