Jakie Mięso Do Kiełbasy?

Najczęściej do wyrobu kiełbasy używana jest łopatka z wieprzowiny lub wołowiny, możesz także wykorzystać kilka rodzajów mięs, wybór należy do Ciebie. Pamiętajmy, że mięso nie może być ani za tłuste, ani za chude. Najlepsze proporcje w kiełbasie to 80% mięsa oraz 20% tłuszczu.

Jakie mięso na kiełbasę swojską?

Najczęściej wykorzystywanym mięsem w produkcji kiełbas jest wieprzowina. Warto dodać do kiełbasy dwa rodzaje mięsa. Proponujemy, by zmieszać ze sobą mieloną karkówkę i łopatkę wieprzową. Zmieszajcie ze sobą mięsa w proporcji 1 do 2, czyli na każdy kilogram karkówki wybierzcie 2 kilo łopatki wieprzowej.

Jakie mięso wołowe na kiełbasę?

Klasa II. – mięso chude i ścięgniste. Ta klasa wołowiny idealnie nadaje się na grill, gdzie woda z mięsa szybko wyparowuje, a tłuszcz stanowi tu dobry bufor. Mięso tej kategorii nadaje się świetnie do domowego wyrobu wędlin, w tym kiełbas wszelkiego typu: wędzonych, parzonych, surowych czy grillowych.

Jak przygotować mięso na kiełbasę?

Mięsa należy dokładnie umyć zimną wodą. W pierwszej kolejności mielimy w maszynce do mielenia mięsa: mięso wieprzowe najchudsze na sitku o oczkach 10 mm, mięso tłuste nieścięgniste zmielić na oczkach o średnicy 4 lub 4,5 mm, a wieprzowinę ścięgnistą lub wołowinę przepuścić przez oczka o średnicy 2,5 lub 3 mm.

You might be interested:  M Jak Mięso 3?

Jak przygotować mięso na kiełbasę do wędzenia?

Przygotowanie:

 1. Na 2 dni przed wędzeniem – pokrój mięso w mniejsze kawałki – mniej więcej kostka około 3-4 cm.
 2. Mięso marynuj na sucho.
 3. Po zapeklowaniu mięsa zmiel je w maszynce do mięsa na najgrubszych oczkach.
 4. Po zmieleniu całości dodaj do mięsa czosnek przeciśnięty przez praskę, majeranek i pieprz.

Jakie mięsa na 10 kg kiełbasy?

SKŁADNIKI

 • 5,5 kg chudego mięsa wieprzowego z łopatki lub szynki.
 • 2,5 kg tłustego mięsa wieprzowego, boczku.
 • 2 kg mięsa wykrojonego w wieprzowej golonki.
 • 40 g pieprzu czarnego mielonego.
 • 40 g czosnku granulowanego.
 • 80 g soli kuchennej, drobnej.
 • 80 g peklosoli, mieszanka zawierająca sól i azotyn sodu.
 • Jakie składniki do kiełbasy swojskiej?

  Jak zrobić wiejską kiełbasę? – składniki:

 • 3 kg mięsa wieprzowego (karkówka, łopatka, szynka – możemy użyć wszystkich elementów po trochu)
 • 1 kg boczku.
 • 30 g soli + 30 g soli peklowej.
 • 40 g czosnku (wyciśniętego przez praskę)
 • 20 g mielonego czarnego pieprzu.
 • 1 łyżeczka ziaren gorczycy.
 • 12 g suszonego majeranku.
 • 2 szklanki wody.
 • Jakie mięso na klej do kiełbasy?

  Kiedyś jak kleiste to tylko wołowina, później ludziska przeszli na udźce indycze (tańsze były od wołowiny). Teraz przeważnie wykorzystują na kleiste mięso z golonki, łopatki.

  Czy trzeba peklować mięso na kiełbasę?

  Możemy peklować mięso na trzy sposoby: na sucho (wcierając mieszankę), na mokro (trzymając je w przygotowanej zalewie) i techniką mieszaną (najpierw na sucho, potem dolewając wody do mięsa). Peklując na mokro, powinno się używać jak najmniej wody.

  Jaka wołowina?

  Najwartościowsze mięso znajduje się wzdłuż grzbietu wołu i w tylnej jego części. To polędwica, rostbef, rumsztyk i udziec (w nim znajduje się ligawa). Te kawałki są używane do steków, zrazów i befsztyków. Z przedniej części do smażenia i pieczenia nadaję się antrykot i łopatka.

  You might be interested:  Jak Sprawdzic Czy Produkt Byl Testowany Na Zwierzetach?

  Jak przyprawić mięso na kiełbasę?

  Najczęściej korzysta się z soli, pieprzu i czosnku. Przy czym na jeden kilogram mięsa stosuje się zwykle 15 g soli, 10 g czosnku granulowanego i 5 g czarnego pieprzu. Na każdy kilogram mięsa konieczne będzie również przygotowanie około 1 metra cienkich jelit wieprzowych.

  Jak długo powinno się peklować mięso na kiełbasę?

  Mięso pekluję 24 lub 48 godzin w lodówce ze stałą dawką peklującą (peklosól i sól) 16 gramów na 1kg mięsa. Wołowinę najlepiej peklować 72 godziny w najgorzym przypadku co najmniej 48 godzin.

  Jak długo mieszać mięso na kiełbasę?

  Przyprawy i czosnek mieszam zawsze z woda w tym przypadku woda byla uzyta w ilosci 0,2 l i dolewajac stopniowo i wyrabiajac nietrwa to to dluzej jak te 10 minut jak mieso jest dobrze wyrobione.

  Ile peklosoli na 1 kg mięsa do kiełbasy?

  Dawkowanie soli peklowej: gotowej mieszanki soli i azotynu sodu należy używać około 15-25 g na 1 kg mięsa lub masy kiełbasianej.

  Czy kiełbasę parzyć przed wędzeniem?

  Zacznijmy więc od tego, że parzenie kiełbasy następuje po wędzeniu. Wyjątkiem jest surowa kiełbasa, która nie podlega uwędzeniu. Proces wędzenia przebiega w wędzarniach, gdzie w temperaturze 50-60oC wędzimy nasze kiełbasy przez kilka godzin.

  Jaka wodą do kiełbasy?

  #5 pis67. Za dużo – woda tzw. technologiczna od 3 do 10% masy mięsa – dodaje się do każdego rodzaju wyrobów wędliniarskich. Wodę dodajemy do każdego rodzaju wyrobów, kabanosów, polskiej, metki cebulowej i zwykłej, wszystkich wędlin parzonych i pieczonych.

  Jakie mięso na białą kiełbasę?

  Czym jest biała kiełbasa

  Jest to kiełbasa nie trwała, średnio rozdrobniona o jasnym kolorze. Do wyrobu tej kiełbasy wykorzystuje się wieprzowinę (łopatka, podgardle, boczek), wołowinę mięso gulaszowe, przyprawy – majeranek, pieprz, czosnek a jako osłonkę wykorzystuje się jelita wieprzowe.

  You might be interested:  Jak Prawidłowo Rozmrażać Mięso?

  Ile peklosoli na 1 kg mięsa do kiełbasy?

  Dawkowanie soli peklowej: gotowej mieszanki soli i azotynu sodu należy używać około 15-25 g na 1 kg mięsa lub masy kiełbasianej.

  Jak zapeklować mięso na kiełbasę?

  Możemy również peklować domowe kiełbasy. W tym przypadku dodajemy 17-20 g soli peklowej do 1 kg farszu kiełbasianego. Peklowanie mięsa powinno odbywać się w temperaturze 2-6 st. oraz trwać 10 dni w przypadku szynek, natomiast w przypadku kiełbas (zmielonego mięsa na farsz) 24 godziny.

  Ile mięsa na 10 kg kiełbasy?

  Składniki na 10 kg kiełbasy:

  8 kg karkówki. 2 kg boczku. 0,18 kg peklosoli. 3 łyżeczki pieprzu.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.