Jedzenie Kompulsywne Co To Jest?

Jedzenie kompulsywne (kompulsywne obżeranie, objadanie się) – to zaburzenie odżywiania polegające na jedzeniu dużych ilości pokarmu lub ciągłym podjadaniu w niekontrolowany sposób, niezależnie do odczuwanego głodu.

Skąd się bierze kompulsywne jedzenie?

Kompulsywne objadanie się ma miejsce zwykle poza porami normalnych posiłków i nie wynika z chęci zaspokojenia głodu, ale z wewnętrznego poczucia konieczności jedzenia.

Czy kompulsywne jedzenie to choroba?

Zespół kompulsywnego jedzenia lub kompulsywne jedzenie to dość częste zaburzenie odżywiania, polegające na spożywaniu w niekontrolowany sposób nadmiernych ilości jedzenia.

Jak rozpoznać kompulsywne objadanie się?

Obraz kliniczny kompulsywnego jedzenia

  1. jedzenie znacznie szybsze niż zwykle,
  2. doprowadzanie się do nieprzyjemnego uczucia pełności,
  3. zjadanie znacznej ilości jedzenia poza standardowymi posiłkami,
  4. jedzenie w samotności z powodu wstydu za swoje zachowanie,
  5. nadmierne jedzenie pomimo braku uczucia fizycznego głodu,

Co to jest objadanie się?

Gdy jedzenie przejmuje kontrolę

Kompulsywne objadanie się to jedno z zaburzeń psychicznych, polegające na przyjmowaniu niekontrolowanych ilości pokarmów w krótkim czasie. Razem z anoreksją i bulimią zostało zaklasyfikowane do obszaru zaburzeń odżywiania.

Jakie leki na jedzenie kompulsywne?

Leczenie kompulsywnego jedzenia

Często stosowana jest psychoterapia, czasem wraz z farmakoterapią (między innymi leki przeciwdepresyjne, SSRI, topiramat).

Jak poradzić sobie z jedzeniem kompulsywnym?

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI, JAK PRZERWAĆ KOMPULSYWNE OBJADANIE SIĘ

  1. Po pierwsze – złap moment uważności.
  2. Po drugie – nie obwiniaj się za incydent, który już się wydarzył.
  3. Po trzecie – wyciągaj wnioski z napadów objadania się.
  4. Po czwarte – wdrażaj wyciągnięte wnioski w życie.
  5. Po piąte – daj sobie czas.
You might be interested:  Czerwone Mięso Jakie?

Do czego prowadzi objadanie się?

„Patologiczne objadanie się prowadzi do nadwagi i otyłości, ze wszystkimi ich konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak: zaburzenia tolerancji glukozy, cukrzyca, zespół metaboliczny, nadciśnienie i choroby serca” – przypomina dr Elżbieta Bonder, specjalista chorób wewnętrznych Gedeon Medica.

Co powoduje objadanie się?

Napadowe objadanie się ma podłoże psychiczne. Bardzo często jedzenie jest sposobem na radzenie sobie z różnego rodzaju problemami emocjonalnymi – zwykle tłumionymi i ukrywanymi przed innymi osobami. Chwilowa przyjemność odczuwana po spożyciu pokarmu powoduje rozładowanie napięcia. Zmniejsza się także stres.

Czy obżarstwo to choroba?

Naukowcy dopiero niedawno odkryli ten nowy fenomen zaburzeń odżywiania, jakim jest obżarstwo napadowe. Dotychczas zajmowały ich głównie zaburzenia w odżywianiu wśród osób z niedowagą oraz z normalną masą ciała. Lecz od 30 lat liczba osób z nadwagą lawinowo rośnie.

Do czego może doprowadzic kompulsywne objadanie się?

Kompulsywne objadanie może przyczyniać się do powstania nadwagi i otyłości, a gwałtowny wzrost wagi z kolei może zapoczątkować pojawienie się depresji. Dlatego praca z takim zaburzeniem wymaga długofalowej współpracy i przede wszystkim powinna być podjęta z takimi specjalistami jak psycholog oraz dietetyk.

Kiedy jedzenie staje się nałogiem?

Nałóg konieczności jedzenia objawia się niekontrolowanym jedzeniem, nawet gdy człowiek nie jest głodny. Pojawiają się przy tym często rytuały, które taka osoba wykonuje, zbyt szybkie pochłanianie jedzenia, częsta konsumpcja (na przykład co 2 godziny).

Leave a Reply

Your email address will not be published.