Polega na przechowywaniu mięsa wraz z kością w ściśle określonej, stałej temperaturze (ok. 2-4 st C). Proces ten może trwać od dwóch do czterech tygodni, albo dłużej.
Contents
- 1 Dlaczego mięso musi dojrzewać?
- 2 Co to jest sezonowanie mięsa?
- 3 Jak dojrzewa wołowina?
- 4 Co to znaczy Sezonowany?
- 5 Jakie przemiany zachodzą podczas dojrzewania mięsa?
- 6 Dlaczego dziczyzna musi Skruszeć?
- 7 Co lepsze na stek antrykot czy rostbef?
- 8 Jak Sezonować steki w domu?
- 9 Jak zrobić stek przepis?
- 10 Jak zrobić dobry antrykot?
- 11 Gdzie kupić dobry stek?
- 12 Co to znaczy że mięso jest kruche?
- 13 Jakie zmiany poubojowe w mięsie wpływają na jego kruchość i przydatność?
Dlaczego mięso musi dojrzewać?
Duża ilość kwasu mlekowego powoduje pęcznienie substancji białkowych w mięśniach, które kurczą się i twardnieją. Stężenie pośmiertne trwa zwykle 3-4 doby po uboju. Po jego ustąpieniu mięso zaczyna dojrzewać. W trakcie tego procesu substancje białkowe w mięśniach ulegają przemianom pod wpływem enzymów.
Co to jest sezonowanie mięsa?
Sezonowanie na sucho polega na przechowywaniu mięsa wraz z kością w stałej temperaturze i określonej wilgotności. Proces dojrzewania średnio trwa 2-4 tygodnie, ale może trwać dłużej. W trakcie sezonowania mięso traci nawet do 25% masy, więc cena za kg jest wyższa.
Jak dojrzewa wołowina?
Czas jaki należy przeznaczyć na sezonowanie wołowiny to od 10 do 20 dni, jeśli przechowujemy go w chłodni, w temperaturze 0-4 st. C. Przy wyższych temperaturach czas ten powinien być nieco krótszy. Wołowina może być sezonowana na dwa sposoby – na sucho i na mokro.
Co to znaczy Sezonowany?
Sezonowanie wołowiny czyli jej dojrzewanie to proces, który znacznie podnosi jakość mięsa. Wysoka jakość produktu gotowego sprawia, że rzeźnicy, hodowcy, a przede wszystkim fani steków coraz częściej decydują się na sezonowanie wołowiny, jak również innych gatunków mięs.
Jakie przemiany zachodzą podczas dojrzewania mięsa?
W czasie dojrzewania mięsa najistotniejsze zmiany obserwuje się w białkach, tłuszczu i barwnikach, powodujące wykształcenie się najważniejszych wyróżników sensorycznych, jakimi są barwa, kruchość, soczystość, smak i zapach mięsa kulinarnego.
Dlaczego dziczyzna musi Skruszeć?
Jest to dojrzewanie mięsa, które powoduje jego kruszenie. Najdłużej dojrzewa dziczyzna, a potem z kolei wołowina i konina, najkrótszego okresu czasu, bo zaledwie kilku dni, wymaga do skruszenia drób.
Co lepsze na stek antrykot czy rostbef?
Antrykot okazał się jednak strzałem w dziesiątkę. Smakował równie dobrze co rostbef, ale jego struktura odpowiadała mi znacznie bardziej. Delikatna, lekko rozpadająca się pod naciskiem ostrza noża, łatwo odchodząca od kolejnych warstw tłuszczu, a ten ostatni okazał się znacznie delikatniejszy niż u rostbefowego brata.
Jak Sezonować steki w domu?
Tak zamkniętą wołowinę należy umieścić w najzimniejszej części lodówki, najlepiej na półce typu ruszt. Temperatura powinna utrzymywać się pomiędzy +1 a +4 °C. Maksymalny czas leżakowania wołowiny w tej postaci wynosi 28 dni, lecz dla rozpoczynających przygodę zaleca się 14-dniowe sezonowanie.
Jak zrobić stek przepis?
Stek zawsze wrzucamy na dobrze rozgrzaną patelnię i w czasie obróbki termicznej nie nakłuwamy mięsa. Kawałek wieprzowej polędwicy smażymy po 2 minuty z każdej strony, po czym przewracamy go na grillu lub patelni i zmniejszamy nieco temperaturę.
Jak zrobić dobry antrykot?
Na mocno rozgrzanej patelni rozgrzać oliwę. Położyć mięso, smażyć przesuwając za pomocą szczypiec lub łopatki, tak aby nie przywierało do powierzchni. Po usmażeniu, kiedy steki są gotowe, należy odstawić je na 2 – 3 minuty przed podaniem, aby odpoczęły. Smacznego!
Gdzie kupić dobry stek?
Gdzie kupić mięso na steki? Dziś nie ma już takiego problemu z dostępnością dobrej jakości mięsa wołowego. Zapakowane próżniowo kawałki gotowe do obróbki znajdziemy w dobrze zaopatrzonych marketach, jak Carrefour. Świeże mięso wołowe powinniśmy znaleźć także w sklepach mięsnych oraz bezpośrednio u rzeźnika.
Co to znaczy że mięso jest kruche?
Kruchość jest wrażeniem sensorycznym odbieranym przez konsumenta po uprzednim poddaniu mięsa obróbce termicznej, na które składa się: łatwość rozdrabniania w początkowym etapie nagryzania, łatwość rozdzielania na cząstki w trakcie żucia oraz wielkość i charakter pozostałości po żuciu.
Jakie zmiany poubojowe w mięsie wpływają na jego kruchość i przydatność?
Przy pH 6,7 ÷ 7,0, czyli bezpośrednio po uboju, mięso wykazuje najwyższą zdolność wiązania wody („mięso ciepłe”). Endogenne zmiany poubojowe powodują obniżenie pH mięsa do 5,7 ÷ 6,0, a tym samym zmniejsza się siła wiązania wody, wpływając korzystnie na trwałość, smakowitość i kruchość mięsa.