Wołowina Co To Za Mięso?

Wołowina to mięso pochodzące od krowy. Na polskim stole króluje pod postacią pieczeni, zrazów czy tatara. Jest to szlachetne mięso, bardzo lubiane przez konsumentów i kucharzy ze względu na smak, ale nie tylko.

Czym jest wołowina?

Wołowina (mięso wołowe) – mięso otrzymane z bydła o wieku powyżej pół roku. Jest jednym z najważniejszych mięs kuchni europejskiej i kuchni amerykańskiej. Pięcioma największymi producentami wołowiny są: Stany Zjednoczone, Brazylia, kraje Unii Europejskiej, Chiny oraz Indie. Najdroższa na świecie jest wołowina Kobe.

Jakie mięso z krowy?

Rodzaje mięsa wołowego. Podział tuszy wołowej

 • Szyja. Mięso jest tłuste, dlatego świetnie nada się do przygotowania aromatycznego bulionu wołowego.
 • Krakówka. Ten smaczny kawałek mięsa ma kilka zastosowań.
 • Rozbratel. Jest to część żebra wołowego, z którego wycina się stek T-bone.
 • Antrykot.
 • Rostbef.
 • Krzyżowa.
 • Polędwica.
 • Jakie mięso na stek wołowy?

  Najlepszy będzie antrykot, polędwica i rostbef. Mięso na steki musi mieć tłuszcz. Im więcej go ma, tym lepiej.

  Jaką część wołowiny?

  Najwartościowsze mięso znajduje się wzdłuż grzbietu wołu i w tylnej jego części. To polędwica, rostbef, rumsztyk i udziec (w nim znajduje się ligawa). Te kawałki są używane do steków, zrazów i befsztyków. Z przedniej części do smażenia i pieczenia nadaję się antrykot i łopatka.

  You might be interested:  Jak Można Obliczyć Kalorie?

  Z jakiej czesci jest rostbef?

  Świeże najlepsze są na rosół – dużo w nich smaku. ROSTBEF – minimalnie twardszy od polędwicy (to dlatego, że jest to ciężej pracujący mięsień) ale bardzo smaczny przygotowany w formie steków. Rostbef wchodzi razem z polędwicą (przedzielonej kością) w skład steków T-bone i Porter House.

  Czy wołowina jest tłusta?

  W przeciwieństwie do innych gatunków mięsa wołowina odznacza się stosunkowo niewielką zawartością tłuszczu, która, tak jak wcześniej wspomniano, wynosi ok. 5%. Tłuszcz ten charakteryzuje się jednak niezbyt korzystnym dla zdrowia człowieka składem kwasów tłuszczowych – przeważają w nim np. nasycone SFA (44%).

  Czy je się mięso z byka?

  Mięso jest sprężyste, zwarte i soczyste, z widocznym tłuszczem. Świetnie nadaje się do grillowania, również do pieczenia i smażenia. Często przygotowuje się z niego kotlety, bitki i zrazy, ponadto szaszłyki i gulasze. Może być też używane po zmieleniu.

  Jakie mięso na pieczeń wołowa?

  Idealna będzie zatem polędwica oraz ligawa, rostbef, udziec wołowy lub mostek wołowy. Jeśli wybierzesz polędwicę – niezależnie od wagi piecz ją cztery godziny. Wybrany kawałek mięsa należy dobrze oczyścić z włókien i żyłek. Ja dodatkowo związuję mięso w dwóch miejscach, by miało ładny kształt.

  Jakie mięso wołowe do gotowania?

  Do gotowania najlepsze są mostek wołowy, część krzyżowa, szponder wołowy, łata wołowa, pręga wołowa, ogon, goleń, kości wołowe ze szpikiem i kości kruche. Trzeba pamiętać o tym, że smaczna wołowina jest z mięsa bydła mięsnego, nie mlecznego. Zawartość tłuszczu w kawałku mięsa decydująco wpływa na smak wołowiny.

  Jakie mięso nadaje się na stek?

  Stek, to nie gulasz, do którego można wrzucić niezliczoną ilość przypraw i tym samym zamaskować smak mięsa. Dobry stek posypuje się tylko solą i pieprzem. W sklepie wybierać należy mięso wołowe z elementów takich jak polędwica, rostbef lub antrykot. Dobrze, aby w przekroju posiadało ono marmurkowe żyłki tłuszczu.

  You might be interested:  Jak Przeliczyć Kalorie Na Kilogramy?

  W jakim markecie kupic steka?

  Gdzie kupić mięso na steki? Dziś nie ma już takiego problemu z dostępnością dobrej jakości mięsa wołowego. Zapakowane próżniowo kawałki gotowe do obróbki znajdziemy w dobrze zaopatrzonych marketach, jak Carrefour. Świeże mięso wołowe powinniśmy znaleźć także w sklepach mięsnych oraz bezpośrednio u rzeźnika.

  Co na stek wołowy?

  Steka smaż na rozgrzanym oleju 3 minuty z jednej strony, następnie przełóż na drugą i dodaj 50 g masła, tymianek i rozgniecione ząbki czosnku. Smaż jeszcze około 3 minuty podlewając sosem maślanym. Przed podaniem przełóż stek na ciepły talerz aby „odpoczął” 5 minut.

  Jaka jest najlepsza część krowy?

  Gdy mamy ochotę na zjedzenie steku, najlepiej wybrać te najlepsze części wołowiny, czyli rostbef, antrykot, Rib-eye lub stek T-bone z kością. Na stek jak najbardziej nada się też polędwica, ale wybierać ją powinny osoby gustujące w chudym mięsie.

  Jaką część wołowiny na bitki?

  Na bitki wołowe najlepsze będzie mięso od udźca: krzyżowa lub zrazowa. Drugie w kolejności polecam mięso od karku, czyli rozbratel lub ewentualnie łopatkę wołową. Potrzebujesz około 900 gramów, do kilograma mięsa w jednym kawałku. Wołowinę pokrój w plastry grubości około 1 – 1,5 cm.

  Jaką część wołowiny na gulasz?

  Jaka wołowina na gulasz? Do wołowego gulaszu warzywnego najlepiej kupić karkówkę, udziec, goleń, pręgę lub łopatkę. Aby mięso było miękkie, należy dusić je dłużej niż inne rodzaje.

  Co to jest oczko wołowe?

  Częściej dostaniecie rostbef z kością lub bez, tak samo jak Stek Rib Eye z antrykotu, zawiera on kawałek tłuszczu (tłuste oczko) stąd nazwa. Do wyboru jest też Stek New York z rostbefu, z którego uprzednio odcina się polędwicę wraz z kością. One też są często dostępne w sklepach.

  Jak wygląda mięso wołowe?

  Jak wygląda dobra wołowina? Jej kolor powinien być intensywnie krwiście czerwony. Ciemny kolor mięsa wołowego oznacza, że w sklepowej lodówce leży już dosyć długo. Świeża cielęcina ma barwę różowo-czerwoną, a drób jest bladoróżowy.

  You might be interested:  Jak Długo Można Przechowywać Smażone Mięso W Lodówce?

  Czy suszona wołowina jest zdrowa?

  Beef jerky to doskonałe źródło białka, a także witamin oraz minerałów niezbędnych do prawidłowej pracy mięśni i układu nerwowego. Wołowina suszona i przyrządzona w marynacie zapewnia uczucie sytości, a na dodatek doskonale smakuje.

  Czy pręga wołowa jest zdrowa?

  Pręga wołowa dostarcza również sporo witamin z grupy B, zwłaszcza nie występującej w produktach roślinnych witaminy B12, która dba o prawidłowe funkcjonowanie mózgu i całego układu nerwowego, odpowiada m.in. za koncentrację i pamięć.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.