Jak się okazuje, to nie liczenie kalorii jest najważniejsze w dietach, a istotniejsze mogą być indeks i ładunek glikemiczny, które mówią o poziomie cukru we krwi, a także stabilizowaniu poziomu glukozy.
Contents
- 1 Co jest ważniejsze indeks glikemiczny czy ładunek glikemiczny?
- 2 Czy Makroskladniki mają znaczenie?
- 3 Co ma niski ładunek glikemiczny?
- 4 Czym różni się ładunek glikemiczny od indeksu glikemicznego?
- 5 Co to jest ładunek glikemiczny?
- 6 Co wpływa na ładunek glikemiczny?
- 7 Czy liczenie makro jest konieczne?
- 8 Jakie powinno być makro na redukcji?
- 9 Co to znaczy dobre makro?
- 10 Co jeść na diecie z niskim indeksem glikemicznym?
- 11 Co daje dieta o niskim indeksie glikemicznym?
- 12 Co ma wysoki ładunek glikemiczny?
- 13 Jak rozumieć indeks glikemiczny?
- 14 Jak obliczyc swój indeks glikemiczny?
- 15 Czy indeks glikemiczny się sumuje?
- 16 Jaki powinien być ładunek glikemiczny?
- 17 Jak obliczyc swój indeks glikemiczny?
- 18 Co ma niski indeks glikemiczny tabela?
- 19 Kiedy indeks glikemiczny jest wysoki?
Co jest ważniejsze indeks glikemiczny czy ładunek glikemiczny?
Ładunek glikemiczny (ŁG) to wskaźnik, który określa w jaki sposób dany posiłek wpłynie na glikemię poposiłkową. Ładunek glikemiczny jest istotny, ponieważ Indeks glikemiczny nie daje nam pełnej informacji o produkcie – określa jedynie węglowodany. Przykładowo produkt o niskim IG może zawierać bardzo dużo tłuszczu.
Czy Makroskladniki mają znaczenie?
Podsumowując rozkład makroskładników ma znaczenie w trakcie redukcji (i nie tylko), głównie w kontekście sytości i wpływu na zdrowie. Zarówno długoterminowy nadmiar, jak i niedobór każdego z nich nie jest wskazany.
Co ma niski ładunek glikemiczny?
Produkty o niskim IG i niskim ŁG (np. warzywa) – poziom glukozy rośnie we krwi powoli, nie zmienia się mocno i utrzymuje się długo. Produkty o wysokim IG i niskim ŁG (np. arbuz) – poziom glukozy rośnie we krwi szybko, ale niezbyt wysoko i po krótkim czasie wraca do wyjściowego poziomu.
Czym różni się ładunek glikemiczny od indeksu glikemicznego?
Ładunek glikemiczny w porównaniu do indeksu glikemicznego jest wskaźnikiem bardziej precyzyjnym, gdyż poza rodzajem węglowodanów i szybkością ich wchłaniania, uwzględnia ilość węglowodanów w danej porcji produktu czy posiłku.
Co to jest ładunek glikemiczny?
Ładunek glikemiczny (ŁG) pozwala znacznie dokładniej niż indeks glikemiczny (IG) przewidzieć wzrost poziomu cukru we krwi po spożyciu pokarmu. Wskaźnik ten uwzględnia zarówno zawartość węglowodanów w produkcie, jak i tempo ich wchłaniania, czyli łączy liczbę węglowodanów z ich jakością.
Co wpływa na ładunek glikemiczny?
Kluczowym z nich jest zawartość błonnika pokarmowego. Więcej błonnika pokarmowego w jedzeniu, oznacza niższy indeks glikemiczny. Kolejnym czynnikiem jest stosunek ilościowy tłuszczu, białka i węglowodanów. Zwiększona zawartość tłuszczu i białka w posiłku, wpływa na obniżanie jego indeksu glikemicznego.
Czy liczenie makro jest konieczne?
Zaletą liczenia makr jest to, że zapewnia włączenie do diety niektórych niezbędnych składników odżywczych, zamiast skupiać się wyłącznie na kaloriach. Liczenie kalorii nie uwzględnia składników odżywczych.
Jakie powinno być makro na redukcji?
Obliczenia wykonujemy w ten sam sposób, czyli 2 – 2,2 g białka na kilogram masy ciała, ok. 20-25% tłuszczów i reszta węglowodanów. Jak widzimy, przy makroskładnikach na redukcji zmniejszy się głównie ilość spożywanych tłuszczów i węglowodanów, przy czym ilość białka będzie zmniejszać się wraz ze zrzucaniem wagi.
Co to znaczy dobre makro?
W odpowiednio zbilansowanej uniwersalnej diecie, węglowodany nie powinny przekraczać 65% zapotrzebowania energetycznego, przy czym powinny dostarczać nie mniej niż 45% energii. Średnio przyjmuje się, że powinno być to ok 55%. Tłuszcze to przedział energetyczny około 20-35% dziennego zapotrzebowania.
Co jeść na diecie z niskim indeksem glikemicznym?
Dieta o niskim indeksie glikemicznym – jak produkty będą wskazane?
- jabłka, truskawki, maliny, jagody, awokado, porzeczki, grejpfrut, morele,
- pomidory, cukinia, cebula, czosnek, kalafior, brokuły, oliwki, ogórki,
- większość nasion roślin strączkowych,
- mięso, ryby, jaja, owoce morza,
- oleje, orzechy, pestki, nasiona,
Co daje dieta o niskim indeksie glikemicznym?
Dieta z niskim indeksem glikemicznym ma za zadanie zapobiegać podwyższeniu glikemii po spożyciu posiłku. Dzięki niej wydzielana jest znacznie mniejsza ilość insuliny. Taki sposób żywienia ma jeszcze inne zalety, dlatego sprawdza się w przypadku chorych na konkretne choroby.
Co ma wysoki ładunek glikemiczny?
Dobrze obrazują to przykłady arbuza i marchewki. Arbuz ma wysoki IG (72), ale w jego składzie dominuje woda, dlatego można go zjeść sporo bez negatywnych konsekwencji dla glikemii. Zwyczajowa porcja 100 g arbuza zawiera 8 g węglowodanów. Jej ładunek (8 × 72 / 100) wynosi 5,7, czyli jest niski.
Jak rozumieć indeks glikemiczny?
I czym właściwie jest indeks glikemiczny? Indeks glikemiczny pozwala określić – procentowo – szybkość wzrostu stężenia glukozy we krwi po zjedzeniu określonych produktów w stosunku do wzrostu, który nastąpiłby po spożyciu tej samej ilości czystej glukozy.
Jak obliczyc swój indeks glikemiczny?
- Indeks glikemiczny (IG) pozwala określić, jak dany produkt spożywczy wpływa na stężenie glukozy we krwi po posiłku.
- IG = stężenie glukozy we krwi po spożyciu produktu zawierającego 50g węglowodanów/stężenie glukozy we krwi po spożyciu 50g glukozy x 100.
- Tabela indeksu glikemicznego to dane orientacyjne.
Czy indeks glikemiczny się sumuje?
Spożywając posiłek składający się z różnych produktów można obliczyć wypadkowy indeks glikemiczny całego posiłku. W tym celu sumujemy węglowodany zawarte w poszczególnych produktach.
Jaki powinien być ładunek glikemiczny?
Niski ładunek glikemiczny dla posiłku to wartość mniejsza bądź równa 10, średnia od do 19, zaś wysoki ŁG to ten większy lub równy 20. Dla sumy posiłków w ciągu dnia niskim ŁG jest ten poniżej 80, zaś wysoki zaczyna się już od 120.
Jak obliczyc swój indeks glikemiczny?
- Indeks glikemiczny (IG) pozwala określić, jak dany produkt spożywczy wpływa na stężenie glukozy we krwi po posiłku.
- IG = stężenie glukozy we krwi po spożyciu produktu zawierającego 50g węglowodanów/stężenie glukozy we krwi po spożyciu 50g glukozy x 100.
- Tabela indeksu glikemicznego to dane orientacyjne.
Co ma niski indeks glikemiczny tabela?
Indeks Glikemiczny – tabela produktów spożywczych
TABELA INDEKSU GLIKEMICZNEGO | |
---|---|
Produkty o niskim IG <55 | |
Makaron z mąki pełnoziarnistej ugotowany al. dente | 40 |
Marchwiowy sok | 40 |
Masło orzechowe bez cukru | 40 |
Kiedy indeks glikemiczny jest wysoki?
Wartości graniczne dla ładunku glikemicznego wynoszą: od 0 do 10 to produkty o niskim ładunku glikemiczny; między 10 a 20 to produkty ze średnim ładunkiem glikemicznym, a wartość większa niż 20 uznawana jest za wysoki ładunek glikemiczny.