Jak Peklować Mięso Na Mokro?

Wodę z solą gotujemy, dodajemy przyprawy, chwilę podgotowujemy i studzimy. Wystudzonym płynem zalewamy nasze mięso i odstawiamy w chłodne miejsce lub do lodówki na kilka – kilkanaście dni – zależnie od kawałka – 10-14 dni przy 2.5 kilogramowej porcji mięsa wystarczy. Co dwa dni mięso przekręcamy.

Jak zrobić zalewę do peklowania na mokro?

Zalewa do peklowania szynki wieprzowej powinna zawierać następujące składniki:

 1. pół litra wody,
 2. 0,05 – 0,07 kg soli kuchennej,
 3. 0,0025 kg saletry sodowej lub potasowej,
 4. przyprawy jak: liść laurowy, ziele angielskie, kolendra, czosnek, estragon lub inne do smaku.

Jak długo można peklować mięso na mokro?

Producenci peklosoli polecają peklowanie na mokro przez 7 – 10 dni. Istnieje również stara angielska zasada, która zaleca peklowanie szynki według grubości: na każdy centymetr grubości przypada jeden dzień peklowania.

Jak zrobić marynatę do mięsa na mokro?

0,4 l wody, 48 g peklosoli, na 1 l wody 1 ząbek czosnku, na 1 l solanki 1 g cukru.

Składniki na wywar:

 1. 100 ml schłodzonej wody,
 2. pieprz czarny ziarnisty,
 3. ziele angielskie,
 4. liść laurowy.
You might be interested:  Ile Czasu Rozmraża Się Mięso W Lodówce?

Ile peklosoli na 1 kg mięsa na mokro?

Zalecana ilość peklosoli przy peklowaniu na mokro to 8-10 dkg na litr wody.

Jak zrobić solankę do peklowania na mokro?

Solanka do mięsa – proporcje

Do przygotowania solanki do peklowania na 1 kg mięsa potrzeba roztworu sporządzonego z 400 ml wody oraz 40 g soli. W podstawowej wersji solanki do mięsa do takiej ilości składników warto dodać 2 liście laurowe i 4 ziarna ziela angielskiego.

Jakie przyprawy do peklowania mięsa na mokro?

W zalewie do peklowania mięsa przydadzą się czarny pieprz, rozmaryn, majeranek, ziele angielskie, liść laurowy, kolendra, gorczyca oraz goździki.

Czy peklowane mięso może się zepsuć?

Peklowane mięso zawiera dużo soli, która zapobiega rozwojowi bakterii gnilnych. Mięso w ten sposób zakonserwowane może poleżeć 3-4 tygodnie i musi być przechowywane w temperaturze 4-6 stopni Celsjusza. Peklowanie najczęściej dotyczy wieprzowiny.

Jak długo pekluje się mięso?

W przypadku golonki wystarczy 8 dni, schabu – 10 dni, a szynki – 15 dni. Co dwa dni należy obracać mięso, a po zapeklowaniu można upiec lub uwędzić je według uznania. Do peklowania można wykorzystać mięso drobiowe, wieprzowe i wołowe, przygotowując do dalszej obróbki.

Jak przyrządzić marynatę do mięsa?

W misce wymieszaj majonez i ketchup w proporcji pół na pół. Dopraw ulubionymi ziołami i przyprawami. Do przygotowanej marynaty włóż mięso pokrojone na kawałki. Odstaw do lodówki.

Jak zrobić marynatę do mięsa?

Ocet Kielecki wymieszać z olejem rzepakowym, sosem sojowym, wodą i miodem. Dodać czosnek przeciśnięty przez praskę oraz drobno posiekaną czerwoną cebulę. Doprawić oregano, bazylią, majerankiem, pieprzem, słodką czerwoną papryką oraz świeżym rozmarynem. Całość dokładnie wymieszać.

Jak peklować mięso Peklosolą?

W procesie peklowania na mokro rozpuszcza się w wodzie około 40 gramów peklosoli – na 1 kg mięsa. Zawsze sprawdzajmy na etykiecie dawkowanie mieszanki. Mięso należy zamarynować w chłodnym pomieszczeniu, o temperaturze 2 – 8 stopni Celsjusza. Marynowanie szynki do wędzenia trwa około 3 tygodnie.

You might be interested:  Ile Waży Gołąbek Kalorie?

Ile peklosoli na 1 kg mięsa?

Mięso można peklować ‘na sucho’, wtedy do natarcia 1kg mięsa stosujemy około 20 g soli peklowej. Mięso peklujemy przez 48 godzin. Stosując metodę nastrzykową należy użyć około 25 g soli peklowej rozpuszczonej w 100 ml wody na 1 kg mięsa. Tak przygotowanym roztworem nastrzyknąć mięso.

Ile soli peklującej na 1 litr wody?

25 g soli peklowej rozpuszczonej w 100 ml wody dostarcza do nastrzyknięcia około 1 kg mięsa. Peklowanie metodą zalewową: rozpuścić sól peklową w wodzie (50 g na 1 litr wody). Mięso powinno być całkowicie zanurzone w zalewie przez około 7 dni. Peklowane mięso należy przechowywać w temperaturze około 8 stopni.

Ile peklosoli na kg mięsa kalkulator?

Dawkowanie soli i soli peklowej

Dawkowanie soli peklowej: gotowej mieszanki soli i azotynu sodu należy używać około 15-25 g na 1 kg mięsa lub masy kiełbasianej.

Jak przygotowac mięso do peklowania?

Peklowanie na sucho polega na mocnym wcieraniu w mięso przygotowanej mieszanki soli, cukru, saletry i przypraw. Znakomite rezultaty daje przy peklowaniu prażenie soli na suchej patelni i wcieranie ciepłej w mięso. Ilość, zestaw składników wcieranych w mięso oraz czas peklowania zależy od ilości i rodzaju mięsa.

Jak zrobić zalewe do wędzenia?

Zalewa do peklowania składa się z soli, wymieszanej z saletrą, cukru, wody oraz zmiażdżonych przypraw. W sprzedaży jest dostępna gotowa mieszanka soli i saletry – peklosól, zawierająca bezpieczną dawkę azotynu sodu. W procesie peklowania na mokro rozpuszcza się w wodzie około 40 gramów peklosoli – na 1 kg mięsa.

Jak przyrządzić zalewę do mięsa?

Zalewa do peklowania mięs. Przepis, który wykorzystuje niewiele składników

 1. 2-4 łyżki soli,
 2. 2 g saletry,
 3. przyprawy – na przykład liść laurowy, ziele angielskie, kolendrę, czosnek lub estragon.

Leave a Reply

Your email address will not be published.