Jak Wędzić Mięso W Wędzarni?

Wędzarnię wcześniej nagrzewamy i opalamy wybranym gatunkiem drewna. Suszymy mięso przy uchylonym otworze na dym. Po upływie około godziny zamykamy wędzarnię i otwór dymu i zaczynamy proces wędzenia. Do wyboru mamy trzy sposoby wędzenia: na zimno (trwa kilka dni), na ciepło (do dwóch dób), na gorąco (parę godzin).

Jak wędzić wędliny?

Wędzenie szynki na ciepło wykonuje się w temperaturze 30-50 °C – wędzenie trwa do 48h. Na tę metodę decydują się smakosze kiełbas lub baleronów. Niestety tym sposobem wędlina może przebywać w Twojej kuchni tylko kilka dni. Wędzenie szynki na gorąco wykonuje się w temperaturze 40-60 °C – wędzenie trwa do 60 minut.

W czym wędzić mięso?

Po kąpieli w solance, mięso należy owinąć siatką wędzarniczą. Za smak, zapach i kolor wędzonego mięsa oczywiście odpowiada dym. Do wędzenia należy wybierać tylko drewno drzew liściastych – olcha, buk, dąb i drzewa owocowe. Jedynym wyjątkiem są gałązki jałowca, które możemy użyć w niewielkiej ilości pod koniec wędzenia.

Jak długo wędzi się mięso?

Czas wędzenia schabu na zimno wynosi 8 godzin pierwszego dnia. Następnie przez kolejne 3 dni wędzimy przez 5 godzin. Metoda wędzenia na gorąco jest znacznie krótsza. Czas wędzenia szynek wynosi 5-6 godzin, przy czym temperatura wędzenia to około 55-60 stopni.

You might be interested:  Kiedy Ważyć Jedzenie?

W jakiej temperaturze wędzić mięso?

Wędzenie dymem ciepłym odbywa się w temperaturze od 22 stopni Celsjusza do 45 stopni C Celsjusza, czas wędzenia wynosi od czterech godzin do dwóch dni. Wędzenie dymem gorącym jest to najkrótsza metoda wędzenia. 1. Osuszanie mięsa w temperaturze 40 – 50 stopni C, czas około 40 minut.

Jak się parzy mięso wędzone?

Zazwyczaj przyjmuje się, że na 1 kg mięsa przypada około 60 minut parzenia. Co jakiś czas sprawdzamy temperaturę wnętrza szynki za pomocą specjalnego termometru. Gdy w najgrubszym miejscu wędliny osiągnie ona 70°C, możemy zakończyć parzenie.

Jak wędzić mięso bez parzenia?

Kiełbasa bez parzenia? Upiecz ją podczas wędzenia!

 1. suszenie – produkt należy wędzić w rzadkim dymie i temperaturze ok 40oC, przez 20- 30 minut.
 2. wędzenie właściwe – przy temperaturze ok 60oC przez 2 – 4 godziny.
 3. pieczenie – temperatura powinna wynosić ok 90o C, kiełbasę należy piec ok 3 – 7 godzin.

Od czego zacząć wędzenie?

Zanim zaczniesz wędzić mięso, należy je bardzo dokładnie przygotować. Przez 4-5 dni powinno leżeć w solance. Peklowanie szynki oznacza właśnie przetrzymywanie mięsa w wodzie z solą peklową i solą kamienną. Na 10 kg mięsa potrzebne jest 4 litry wody i 500 g soli peklowej.

Jakie trociny do wędzenia?

Trociny, to trociny – drobne po pile ( nie spalinowej – łańcuchowej) coś grubszego to zrębki. Co do drewna (nie drzewa) to najlepsze są suche liściaste (olcha, dąb, grab, buk i wszystkie owocowe.

Jak sprawdzić czy mięso jest dobrze uwędzone?

Mięso wędzone trudno sprawdzić czy jest uwędzone poza umownym czasem 5-6 godzin wędzenia. Dostępny jest specjalny elektroniczny termometr, który wbijamy do mięsa. Temperatura gotowego do wyjęcia, uwędzonego mięsa musi mieć 75 stopni Celsjusza.

You might be interested:  Jakie Mięso Na Burgery Wołowe?

Jaka temperatura do wędzenia szynki?

Czas wędzenia może ulec zmianie w zależności od wielkości szynki, najlepiej kontrować za pomocą termometru do uzyskania w środku wędliny 65-70°C.

Jak szybko zapeklować mięso do wędzenia?

Peklowanie mięsa krok po kroku:

 1. Wlej wodę do dużego słoja lub garnka.
 2. Wsyp sól i wymieszaj.
 3. Dodaj czosnek pokrojony w cienkie plasterki, liście laurowe, czarny pieprz, tymianek, ziele angielskie, majeranek i paprykę ostrą.
 4. Wymieszaj całość, po czym włóż wszystkie kawałki mięsa do zalewy.

Kiedy wyjąć mięso z solanki?

Jeżeli marynata zmętnieje i zacznie ciemnieć, trzeba ją wymienić na nową, przy czym można zmniejszyć gramaturę soli. Po 2 tygodniach mięso wyjąć z marynaty i osuszyć papierowymi ręcznikami.

Jak wędzić wędliny w domu?

W garnku możemy uwędzić do 2 kg wędliny, nie więcej.

 1. Montujemy haczyki.
 2. Dopasowujemy kijek na którym będziemy wieszać wędliny do wędzenia.
 3. Montujemy termometr.
 4. Gotowy garnek do wędzenia.
 5. Dno garnka wykładamy podwójną warstwą folii aluminiowej spożywczej, błyszczącą stroną do góry.

Jak uwędzić lina?

Lina na wędzenie należy zasolić, nawet z ‘garści’ i wędzić – tyle że, kolor trudno ustalić. Wędzić około 4 godzin, a temperaturę końcową można i nawet należy utrzymać w okolicy 100 st. Pyszny jest również smażony. Smażyć na dobrze rozgrzanym oleju w panierce i pod koniec dodać kilkanaście plastrów świeżej cebuli.

Jak zapeklować mięso do wędzenia?

W procesie peklowania na mokro rozpuszcza się w wodzie około 40 gramów peklosoli – na 1 kg mięsa. Zawsze sprawdzajmy na etykiecie dawkowanie mieszanki. Mięso należy zamarynować w chłodnym pomieszczeniu, o temperaturze 2 – 8 stopni Celsjusza. Marynowanie szynki do wędzenia trwa około 3 tygodnie.

Jak wędzić karczek?

Mięso wyjąć i przewiązać sznurkiem wędliniarskim, następnie powiesić w wędzarni, włączyć osuszacz i ustawić temperaturę 30°C. Suszyć około 3 godziny. Po upływie czasu włączyć generator dymu i w temperaturze 55°C wędzić wędliny przez około 4 godziny, do uzyskania pożądanego koloru.

Leave a Reply

Your email address will not be published.