Do wędzenia mięsa wieprzowego, w tym szynki najlepsze jest wędzenie ciepłe. Przebiega ono w temperaturze 30-50℃ i trwa do 48 godzin. Mięso uwędzone tą metodą można przechowywać około 2-3 tygodnie. Wędzenie zimne odbywa się przy temperaturze 12-24℃.
Contents
- 1 Jak wędzić?
- 2 Jak długo się wędzi mięso?
- 3 Czym wędzić mięso?
- 4 Jak się parzy mięso wędzone?
- 5 Jak zacząć przygodę z wędzeniem?
- 6 W jakiej temperaturze wędzić mięso?
- 7 Jak sprawdzić czy mięso jest dobrze uwędzone?
- 8 Jaka temperatura do wędzenia szynki?
- 9 Czym wędzić wędliny?
- 10 Jakim drzewem można wędzić mięso?
- 11 Czy buk nadaje się do wędzenia?
- 12 Jak parzyć wędzone wędliny?
- 13 Czy wędzone mięso trzeba sparzyć?
- 14 Po co się parzy wędzonki?
- 15 Jak wędzić śledzie solone?
- 16 Jak wędzić na gorąco?
- 17 Jak wędzić ryby krok po kroku?
- 18 Jak wędzić ryby w domu?
Jak wędzić?
Wędzenie ma na celu nadanie smaku, koloru, zapachu i zakonserwowania mięsa. Utrzymując temperaturę 50-60°C i swobodny przepływ dymu, wędzimy przez około 4-5h. Na podstawie koloru wyrobów decydujemy, czy mięso wyciągamy i wkładamy do wody, by je sparzyć czy pozostawiamy w wędzarni w celu dopieczenia.
Jak długo się wędzi mięso?
Proces zajmuje od 4 do 12 dni (6 godzin dziennie). Szynkę wędzoną na ciepło (30-50 stopni C) trzymamy w wędzarni przez kilka godzin w czasie 2 dni. Natomiast jeżeli chcemy wędzić na gorąco (40-65 stopni C) wystarczy tylko 1 dzień przez od 2 do 6 godzin.
Czym wędzić mięso?
Do wędzenia nadaje się drewno z twardych drzew liściastych. Najbardziej popularnym drewnem do wędzenia, bo dającym najlepsze rezultaty smakowe i kolorystyczne jest drewno z olchy, buku, jabłoni, śliwy, gruszy i innych drzew owocowych.
Jak się parzy mięso wędzone?
Zazwyczaj przyjmuje się, że na 1 kg mięsa przypada około 60 minut parzenia. Co jakiś czas sprawdzamy temperaturę wnętrza szynki za pomocą specjalnego termometru. Gdy w najgrubszym miejscu wędliny osiągnie ona 70°C, możemy zakończyć parzenie.
Jak zacząć przygodę z wędzeniem?
ABC wędzenia
Co do drewna, to używa się przede wszystkim tego, które pochodzi z drzew liściastych, np. buku, dębu czy olchy, ale nie rzadko też drzew owocowych. Na początek najlepiej ich nie mieszać, by poznać aromat dymu każdego z osobna. W ten sposób najłatwiej nauczyć się, których i w jakich proporcjach używać.
W jakiej temperaturze wędzić mięso?
Ile wędzić szynkę – temperatura i czas
- Wędzenie szynki metodą na zimno wykonuje się w temperaturze 12-24 °C – wędzenie trwa od kilku do kilkunastu godzin.
- Wędzenie szynki na ciepło wykonuje się w temperaturze 30-50 °C – wędzenie trwa do 48h.
Jak sprawdzić czy mięso jest dobrze uwędzone?
Mięso wędzone trudno sprawdzić czy jest uwędzone poza umownym czasem 5-6 godzin wędzenia. Dostępny jest specjalny elektroniczny termometr, który wbijamy do mięsa. Temperatura gotowego do wyjęcia, uwędzonego mięsa musi mieć 75 stopni Celsjusza.
Jaka temperatura do wędzenia szynki?
Czas wędzenia może ulec zmianie w zależności od wielkości szynki, najlepiej kontrować za pomocą termometru do uzyskania w środku wędliny 65-70°C.
Czym wędzić wędliny?
Najlepsze drewno do wędzenia pochodzi z drzew liściastych – zwłaszcza z drzew orzechowych, takich jak hikora, pekan i dąb, oraz z drzew owocowych, takich jak jabłko i wiśnia.
Jakim drzewem można wędzić mięso?
Najpopularniejsze do wędzarni są drzewa liściaste: olcha, dąb, jesion, brzoza, klon, grusza, jabłoń, wiśnia. Olcha – jest chyba najbardziej popularna i wykorzystywana do wszystkich gatunków mięsa, nadaje żółty aż do brązowego kolor naszym wyrobom.
Czy buk nadaje się do wędzenia?
Buk – zalecany do wędzenia głównie wieprzowiny oraz ryb. Wędzonki nabierają jasnożółtego zabarwienia. 11. Dąb – jeden z najbardziej uniwersalnych gatunków drewna do wędzenia, wykorzystywany do przyrządzania drobiu, ryb oraz wołowiny.
Jak parzyć wędzone wędliny?
Temperatura wody, w której parzone są wędzonki. Niedopuszczalne jest gotowanie wędzonek, czyli doprowadzanie wody do wrzenia. Parzenie odbywa się w wodzie o temperaturze 70-80°C.
Czy wędzone mięso trzeba sparzyć?
Parzenie mięsa po wędzeniu wykonuje się zawsze, jeśli w okolicy zdarzają się przypadki chorób zwierząt lub została ogłoszona epidemia. Bezwzględnie należy także parzyć wszelkie wyroby z drobiu, ponieważ mogą być zarażone salmonellą, której wędzenie na gorąco nie zawsze zapobiega.
Po co się parzy wędzonki?
Obróbka wynika z technologi i upodobań oraz struktury mięsa, np szynki są lepsze parzone. Mięso jest po parzeniu delikatniejsze, nie ‘ciągnie się’ nie jest ‘twarde’.
Jak wędzić śledzie solone?
Wykonanie:
- Wykonanie:
- Po moczeniu śledzie osuszyć.
- Przed wędzeniem ryby powinny być sucha więc muszą postać trochę w przewiewie rozłożone na siatkowej półce.
- Temperatura wędzenia 50-60 st.
- Po wędzeniu można Od razu konsumować na gorąco, jak i na zimno.
Jak wędzić na gorąco?
Wędzenie szynki na ciepło wykonuje się w temperaturze 30-50 °C – wędzenie trwa do 48h. Na tę metodę decydują się smakosze kiełbas lub baleronów. Niestety tym sposobem wędlina może przebywać w Twojej kuchni tylko kilka dni. Wędzenie szynki na gorąco wykonuje się w temperaturze 40-60 °C – wędzenie trwa do 60 minut.
Jak wędzić ryby krok po kroku?
Wędzenie na gorąco zacznij od rozgrzania wędzarni do 50oC, paląc drewnem przez około 1 godz. przy otwartym wylocie dymu. Po tej godzinie umieść ryby w wędzarni i nie zamykaj wylotu dymu – dzięki temu wyschną. Pilnuj, żeby temperatura nie przekroczyła 50oC.
Jak wędzić ryby w domu?
Po kąpieli solankowej ryby dokładnie osusz ręcznikiem papierowym. W międzyczasie rozpal wędzarnię i osusz ją dymem. Rozgrzej do temperatury 50C i zawieś w niej przygotowane ryby. Ryby w całości o wadze 1kg należy wędzić w tej temperaturze przez 4h.